30.1 Воли?нська траге?дія

(пол. Rzeź wołyńska, «Волинська різанина») — обопільні етнічні чистки українського і польського населення здійснені Українською Повстанською Армією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту [1] та радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині. Складова багатовікового українсько-польського протистояння на західноукраїнських землях — Волині, Галичині, Холмщині, Підляшші, Надсянні, Лемківщині. В традиційній польській історіографії тенденційно сприймається як етнічна чистка винятково польського населення; в українській — як «дія у відповідь» на звірства поляків щодо українських цивільних. За польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 35 тисяч осіб (головним чином польської цивільної сільської людності), з яких 18 тисяч — із встановленими прізвищами, з українського боку загинуло до кількох тисяч осіб. В Україні подібних до польських підрахунків не проводилосяПричиниПоляки (рожеві) й українці (жовті) в Польській Республіці за даними офіційного польського перепису 1937 рокуВосени 1942-го німецька влада почала виселяти з території українсько-польського прикордонного коридору поляків і на їх місце вселяти німців і українців. У відповідь АК знищила кілька сот представників української сільської еліти. За це у липні 1943 року УПА почала каральні акції проти мирного польського населення.[2] [3]Втім початок конфлікту тягнеться ще з пацифікації 1930-х, зі зневажливих до українців заяв і дій польського уряду, обмеження у правах на освіту і створення окремих місць для українців у гімназіях, руйнування українських храмів.

Деякі вчені вважають, що саме польський режим Пілсудського перший використав національний геноцид [Джерело?] і перший створив концентраційні табори (концтабір Береза-Картузька). Після початку війни польський уряд у вигнанні видав декілька законів про знищення українців Волині і переселення на Волинь груп поляків з інших регіонів.[Джерело?]Перебіг подій, а також наявні документи [Джерело?], насамперед українських повстанців, свідчать про те, що навесні 1943 Крайовий провід Організації українських націоналістів (бандерівців) на Волині прийняв рішення про вигнання з Волині місцевих поляків [Джерело?]. На той час українці складали близько 80% населення Волині, поляки — 15%. Обґрунтовувалося таке рішення необхідністю перешкодити планам польских провідних політичних сил повернути повоєнній Польщі західноукраїнські землі; а також покарати частину місцевих поляків за співпрацю з гітлерівцями (поляки пішли на службу до останніх з метою посилити свої позиції в цьому регіоні напередодні поразки вермахту і вступу сюди Червоної армії), за допомогу радянським партизанам (останні нерідко робили місцеве польске поселення своїми продовольчими базами, що заважало ОУН(б) й УПА вести боротьбу з їхнім «ворогом номер один» — СРСР, власне — з радянськими партизанськими з'єднаннями), за вбивства польскими партизанами українських громадських діячів на Холмщині.

<< | >>
Источник: Ответы по предмету - История Украины (1916 - современность). 2016

Еще по теме 30.1 Воли?нська траге?дія:

 1. § 42. Дія нормативних актів.
 2. 58. Просторова дія правової норми
 3. 59. Персональна дія правової норми
 4. 57. Темпоріальна дія правової норми
 5. 15.Ситуація , мотивація, дія та післядія
 6. ЗВОРОТНА ДІЯ КРИМІНАЛЬНОГО ЗАКОНУ.
 7. 13. Дія серотоніну у ЦНС
 8. Проблема воли
 9. 56.Предметна дія правової норми
 10. 7. Дія актів цивільного законодавства у часі, просторі та за колом осіб.
 11. 13. Дія кримінально-процесуального законодавства в часі, в просторі і по коло осіб.
 12. Определение воли
 13. 15.Дія кримінально-виконавчого законодавства у просторі й часі.
 14. 14. Учинкова дія та післядія як історико-психологічний принцип.
- Античные государства Северного Причерноморья - Археология - Архивоведение - Великая Отечественная Война (1941 - 1945 гг.) - Всемирная история - Вспомогательные исторические дисциплины - Древняя Русь - Западная Украина (1921 - 1939 гг.) - Историография и источниковедение России - Историография и источниковедение стран Европы и Америки - Историография и источниковедение Украины - Историография, источниковедение - История античного мира - История Византии - История Древнего Востока - История древнего мира - История Древнего Рима - История Древней Греции - История Казахстана - История мировых цивилизаций - История науки и техники - История Новейшего времени - История Нового времени - История первобытного общества - История Р. Беларусь - История России - История средних веков - История стран Азии и Африки - История стран Европы и Америки - Історія України - Методы исторического исследования - Музееведение - Новейшая история России - Ранний железный век - Философия истории - Энеолит и бронзовый век - Этнография и этнология -