33. Останні гетьмани. Ліквідація української державності

1708 р. - гетьманом України стає Іван Скоропадський. Підтримував автономію, хоча був людиною старою і ненаполегливою.

Резиденцію з Батурина переносять до Глухова. Не довіряючи українцям головнокомандуючими українськими військами поставили росіян, а також росіяни управляли територіями. Віддавалися українські землі росіянам (Олександр Меншиков - найбільший землевласник на Україні).

1722 р. - Скоропадський помирає.

1721 р. - закінчується Північна війна, Росія входить в зеніт слави. Україна Петру І вже не потрібна як помічник, і тому Петро І забороняє вибори гетьмана і скасовує гетьманство.

1722 р. - створено малоросійську колегію на Україні (урядовий орган Москви), яка складалася з 6 російських урядовців, які постійно перебували на території України. Але у 1722 р. Петро І все-таки дозволяє вибори нового гетьмана - Іван Полуботок. Таким чином на Україні двовладдя.

Полуботок - чернігівський полковник, у молодому віці, людина досить тверда і шанована в суспільстві. Правив недовго 1722-1724 р. Вживає досить енергійних заходів, щоб стати на заваді малоросійській колегії. Петро І починає реорганізацію суди, становить своїх суддів і призначає інспекторів для нагляду за виконанням його наказів.

Становище селян дуже тяжке і тому Полуботок тисне на старшину, щоб зменшити податки. Це не подобається старшині і 1724 р. за доносом його заарештовують.

Після цього вся влада на Україні переходить до малоросійської колегії, Петро І забороняє вибори нового гетьмана.

1725 р. - помирає Петро 1 і до влади приходить його дружина Катерина 1 (її фаворитом був Меншиков) Росія починає знову боротьбу за вихід у Чорне море, назріває війна з Османською імперією. Тому Меншиков переконує Катерину 1. щоб призначити нового гетьмана на Україні і розпустити малоросійську колегію, а також скасувати всі її постанови.

В жовтні 1727 р. гетьманом вибирають Данила Апостола.

Після смерті Данила Апостола, Анна Іванівна (дочка Катерини) забороняє вибори нового гетьмана і засновує правління гетьманського уряду, який складався з 6 чиновників (3 - українці. З - росіяни). Очолює цей уряд російський князь Шаховський. Він намагається позбавити України самобутності, тому він обвинувачує всіх гетьманів у неправильній політиці. Масово впроваджує шлюби українців з росіянами, щоб остаточно знищити українську націю (асимілювати).

Після смерті Анни, Росією править цариця Єлизавета. Подорожуючи Україною, вона забирає з собою нашого земляка Розумовського і він стає її фаворитом. 1750 р. дозволяє вибори нового гетьмана, ним стає 22-ти річний Кирило Розумовський.

Після виборів гетьмана Єлизавета повністю виводить війська з України і ліквідовує гетьманський уряд. Україна переживає "золоту осінь" в своїй автономії.

1764 р. - на престол приходить Катерина II. яка прихильниця абсолютизму і централізації. Поступово почав підтримувати русифікацію і централізацію Російської держави, ліквідує гетьманство, замість гетьмана призначає генерал-губернатора Лівобережжя Петро Румянцев, який проводить політику кнута і пряника.

1775 р. - руйнується Запорізька Січ.

1781 р. - скасовуються 10 козацьких полків, як адміністративні одиниці, замість них засновуються 3 намісництва: Київське, Чернігівське, Новгород-Сіверське.

1783 р. - скасовуються козацькі полки, як військові одиниці, замінюються регулярним російським військом.

1783 р. - селяни позбавляються права лишати своїх панів, тобто селянство стає юридично закріпаченим.

1785 р. - за так званою жалуваною грамотою дворянства, українська старшина зрівнюється у правах з російським дворянством.

<< | >>
Источник: Ответы по истории Украины. 2016

Еще по теме 33. Останні гетьмани. Ліквідація української державності:

  1. 24. Формування української державності в ході Української національно-визвольної революції 1648 – 1676 рр.
  2. 27. Формування української державності впродовж Української національно-визвольної війни (революції) середини ХVІІ ст.
  3. 1. Загострення кризи української державності у 1657-1663 рр.
  4. 20. Р.Лащенко про підвалини української державності.
  5. Ідеї державності періоду Української гетьманської держави
  6. 66. Проголошення незалежності України. Конституювання української державності.
  7. 70. Причини кризи української державності (2013 – 2015 рр.). Агресія Росії проти України.
  8. 1.Предмет, завдання методи, джерела курсу «Історія української державності».
  9. 175. Ідеї української державності в поглядах М. Костомарова та в програмних гаслах Кирило-Мефодіївського товариства.
  10. 60. Спроба відродження української державності в 1941 – 1945 рр. Діяльність ОУН і УПА.
- Античные государства Северного Причерноморья - Археология - Архивоведение - Великая Отечественная Война (1941 - 1945 гг.) - Всемирная история - Вспомогательные исторические дисциплины - Древняя Русь - Западная Украина (1921 - 1939 гг.) - Историография и источниковедение России - Историография и источниковедение стран Европы и Америки - Историография и источниковедение Украины - Историография, источниковедение - История античного мира - История Византии - История Древнего Востока - История древнего мира - История Древнего Рима - История Древней Греции - История Казахстана - История мировых цивилизаций - История науки и техники - История Новейшего времени - История Нового времени - История первобытного общества - История Р. Беларусь - История России - История средних веков - История стран Азии и Африки - История стран Европы и Америки - Історія України - Методы исторического исследования - Музееведение - Новейшая история России - Ранний железный век - Философия истории - Энеолит и бронзовый век - Этнография и этнология -